Dokąd pójdzie Francja Francois Hollande’a?

Home / Dokąd pójdzie Francja Francois Hollande’a?

Chociaż od wyborów we Francji minęło już sporo czasu, cały czas nie wiadomo jakim prezydentem będzie socjalista Francois Hollande. Na jego poczynania patrzy nie tylko Unia Europejska, ale również wszystkie państwa powiązane gospodarczo z Europą. O tym w którą stronę pójdzie Republika pod jego rządami i na co może w tym układzie liczyć UE pisze Dorota Stachura.

Francja Francois Hollande’a – na co może liczyć Francja i Europa.

Powyborcza Francja 2012 roku to wciąż wielka niewiadoma nie tylko dla Europy, ale i dla samych Francuzów. Przedwyborcze wysiłki scalenia elektoratu Nicolasa Sarkozy’ego nie przyniosły zamierzonego rezultatu. Opowiadanie się przeciwko małżeństwom homoseksualnym, imigrantom, wspólne hasła z narodowcami Marine Le Pen, zmiana wizerunku pierwszej damy i próba przybliżenia się do przeciętnego wyborcy – to wszystko nie wystarczyło na pokonanie kandydata socjalistów. Odejście Nicolasa Sarkozy’ego jeszcze bardziej na prawo spowodowało – zamiast spodziewanego wzrostu – spadek poparcia. Niespełnione obietnice jeszcze z kampanii  wyborczej 2007 roku zachwiały zaufaniem Francuzów. Ten, który miał być lekarstwem na wszechogarniający kryzys, w oczach dużej części społeczeństwa stracił wiarygodność. Francja zmieniła więc kurs z silnie prawicowego na lewicowy.

Teraz kraj Francois Hollande’a czeka na zmiany, ale mało prawdopodobne jest, by wszystkie  obietnice wyborcze mogły być zrealizowane. Część z nich , np. zapowiadane obniżenie wieku emerytalnego, czy zatrudnienie 60 tysięcy nauczycieli przy obecnych niskich wskaźnikach demograficznych, należy uznać jedynie za metodę pozyskiwania elektoratu. Kwestią najbardziej dyskusyjną jest renegocjacja traktatu fiskalnego przy obecnej konieczności uspokojenia rynku. Niewątpliwie przeprowadzenie Francji przez czas kryzysu nie będzie łatwym zadaniem dla Francois Hollande’a, zwłaszcza, że agencje ratingowe zapowiadają obniżenie notowań Francji, przy jednoczesnym utrzymywaniu się wysokiej wiarygodności gospodarki niemieckiej. Przewaga gospodarcza jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do politycznej. Dlatego stosunki niemiecko – francuskie będą niezmiernie istotne dla całej Europy.

Stosunek do paktu fiskalnego był już przyczyną dyplomatycznego zawirowania w Europie wiosną 2012 roku. W czasie, gdy notowania wyborcze Francois Hollande’a były bardzo wysokie, przywódcy czołowych państw europejskich  –  Angela Merkel, Mario Monti, Mariano Rajoy i David Cameron – zawarli sojusz mający na celu dyplomatyczny bojkot socjalistycznego kandydata na prezydenta Francji.

Dziś stosunek państw europejskich do Hollande,a i jego planu renegocjacji paktu uległ zmianie. Oczy Grecji i innych zadłużonych krajów południa z nadzieją są zwrócone na Francję. Tam, gdzie sama dyscyplina budżetowa i polityka oszczędności nie przyniosła wymaganych rezultatów, nadzieją jest cudowna (choć enigmatyczna) recepta Hollande’a na ożywienie gospodarki. Pękł sojusz z czasów przedwyborczego bojkotu. Dzisiaj Francja i kraje południa Europy, popierane przez Austrię i Luksemburg, mają inną wizję wyjścia z kryzysu niż Niemcy i państwa o najwyższej ocenie wiarygodności kredytowej. Każda z grup ma swoje argumenty.

Co Europie może przynieść zapowiadana renegocjacja paktu fiskalnego?   Czy propozycja Hollande’a odnośnie włączenia Europejskiego Banku Centralnego w program ratowania upadających gospodarek europejskich ma szanse na realizację? Czy nastąpi rozwód niemiecko-francuski? Co może zyskać, a co stracić Francja za prezydentury Francois  Hollande’a?

Dorota Stachura

Leave a Comment