IV wydanie Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej

Home / IV wydanie Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej

Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN

„Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej” to kolejna propozycja z serii „Kompendium wiedzy” jaka została przygotowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Najnowsze wydanie publikacji pochodzi z 2012 r. i jest już czwartym wydaniem tego tytułu począwszy od 2005 r. Związane jest to głównie z faktem, iż Unia Europejska jest organizacją dynamiczną, zmieniającą się z roku na rok, co niewątpliwie zmusza do ciągłej aktualizacji informacji na jej temat.

W obecnym wydaniu zostały przede wszystkim uwzględnione zmiany jakie nastąpiły w skutek wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, a także zwrócono uwagę na zagadnienia związane z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 r. Niewątpliwie aktualność publikacji stanowi jej ogromny plus, gdyż pozwala na dostęp  do rzetelnych, pewnych i bieżących informacji. Zaletę stanowi także struktura pracy – składa się ona z trzech części. Pierwsza z nich poświęcona jest genezie i strukturze Unii Europejskiej – zostały tu m.in. opisane koncepcje integracji europejskiej, jej rozwój od lat 50. XX wieku, system instytucjonalnych czy też proces poszerzania Wspólnot Europejskich.

Druga część to opis obecnego funkcjonowania Unii Europejskiej – jest to przegląd polityk prowadzonych w ramach procesu integracyjnego, począwszy od Unii Gospodarczej i Walutowej, poprzez wspólną politykę rolną, politykę ochrony środowiska, wspólną politykę handlową, politykę spójności, a skończywszy na wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Trzecia część dotyczy zagadnienia Polski w Unii Europejskiej – została przedstawiona droga Polski do UE oraz procedury pozyskiwania środków unijnych w ramach obecnej perspektywy finansowej na lata 2007 – 2013.

Format książki jest jej kolejnym atutem. Jest to pozycja zajmująca niewiele miejsca, a przez to bez problemów zmieści się do torby lub plecaka każdego zainteresowanego tematyką ucznia lub studenta. Przygotowana w formie leksykonu, z alfabetycznym wykazem haseł pozwala na szybkie i bezproblemowe wyszukanie interesującego nas terminu. Mocną stroną książki jest jej język – jest on przystępny i zrozumiały, co pozwala na szybkie przyswajanie wiedzy przez potencjalnych adresatów. Bardzo ciekawym i przydatnym pomysłem jest umieszczenie na marginesach książki najważniejszych zagadnień. Dzięki temu możliwa jest skuteczniejsza selekcja materiału i zwrócenie uwagi na kwestie najbardziej istotne. Bez wątpienia do plusów możemy zaliczyć także liczne tabele i schematy zawarte w publikacji, a także załączniki w postaci najważniejszych informacji o krajach członkowskich i składzie Komisji Europejskiej obecnej kadencji oraz zalecana literatura dotycząca Unii Europejskiej.

Z pewnością ”Kompendium..” powinno być pozycją obowiązkową dla wszystkich licealistów przygotowujących się do matury lub konkursów przedmiotowych oraz studentów zgłębiających wiedzę na temat integracji europejskiej, a także dla wszystkich tych, którzy zainteresowanie są tematyką genezy i funkcjonowania Unii Europejskiej.

Magdalena Ogrodnik

Skopiuj gotowy przypis!

E. Małuszyńska, B. Gruchman, „Kompendium Wiedzy o Unii Europejskiej wyd. IV”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.