Pierwsza konferencja KMD w nowym roku zakończona sukcesem

Home / Pierwsza konferencja KMD w nowym roku zakończona sukcesem

Koło Młodych Dyplomatów postanowiło rozpocząć swoją działalność w nowym roku akademickim konferencją, której celem było ukazanie obrazu Gruzji po wyborach. Zorganizowane w październiku wybory wyłoniły, dość niespodziewanie, nową władzę opartą na koalicji Gruzińskie Marzenie Bidziny Iwaniszwiliego. Zaproszeni goście starali się odpowiedzieć jak zmiany władzy w Tbilisi wpłynęły na region, a co za tym idzie, na stosunki Gruzji z innymi aktorami na arenie międzynarodowej.

Na zaproszenie Koła Młodych Dyplomatów w budynku starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zjawili się: Pani Shahla Kazimova- doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego;  Pan Beka Chedia – doktor nauk politycznych ze Szkoły Nauk Politycznych w Tbilisi; Pan George Chartolani, Przedstawiciel Ambasady Gruzji w Polsce.  Konferencje swoją obecnością uświetniła również poseł na Sejm RP Małgorzata Gosiewska, która przewodniczy polsko-gruzińskiej grupie parlamentarnej. Na spotkaniu nie mogła zabraknąć także opiekuna naukowego Koła, Pana dr hab. Józefa Tymanowskiego oraz członków Koła Młodych Dyplomatów

Sytuacja w Gruzji po październikowych wyborach jest wciąż bardzo napięta. Wielu mieszkańców Tbilisi, którzy dziś nienawidzą Saakaszwiliego, kiedy pyta się ich czy są pewni, że Iwaniszwili nie poprowadzi ich w stronę Rosji, mówią, że pewności nie mają, ale dla nich lepsze jest każde wyjście od człowieka, który ich zdaniem wprowadził terror polityczny w kraju. Tak ostre stwierdzenia opierano na  nagraniach z więzień, które wyciekły na kilka dni przed finałem kampanii wyborczej. Rząd z kolei twierdzi, że to element „rosyjskiego projektu”.

W związku z takim obrazem gruzińskiej rzeczywistości nasi goście zabrali głos w rożnych kwestiach. Doktor Kazimova mówiła o nowych priorytetach polityki zagranicznej Gruzji. Zgodnie z jej opinią nowe władze w dalszym ciągu powinny podtrzymywać dialog z Zachodem i Unią Europejską choć przy obecnej sytuacji politycznej będzie to dużym wyzwaniem. Pan Beka Chedia odniósł się do stosunków Gruzji z Rosją po zmianie władzy. Pan George Chartolani skupił się na współpracy Gruzji z Polską po wyborach. Przedstawiciel Ambasady Gruzji w Polsce podsumowując swój wywód, zaznaczył, że kwestia gruzińska nie odgrywa w polskiej polityce większego znaczenia dlatego zmiana władzy nie miała wpływu na kształtowanie się tych relacji. Dodał jeszcze, iż nie przewiduje żadnych zmian dotyczących tej sfery w przyszłości, podkreślając, że stosunki polsko – gruzińskie są tradycyjnie dobre i nie widać znamion ich pogorszenia.

Konferencja największego tempa nabrała, gdy głos oddano reszcie uczestników, którzy mogli zadać pytania zaproszonym ekspertom. Do debaty w znacznym stopniu włączyła się Pani Poseł Małgorzata Gosiewska, która podkreśliła, że mówiąc o sytuacji w Gruzji trzeba także zwrócić uwagę na negatywne aspekty związane ze zmiana władzy. W swojej wypowiedzi odwołała się do żądań jakie Iwaniszwili wysunął do prezydenta Micheila Saakaszwilego – premier wygłosił między innymi postulat, iż ze względu na wysokie koszty eksploatacji reprezentacyjnego pałacu w stolicy kraju Tbilisi prezydent powinien opuścić swoją siedzibę.

Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem, co pokazało wyraźnie, że temat Gruzji jest dla ludzi interesujący, a jednocześnie brakuje odpowiedzi na najprostsze i tym samym najistotniejsze pytania. Panelistom mimo braku całkowitej zgody udało się określić podstawowe cele gruzińskiej polityki zagranicznej, które w nowym rządzie powinny zostać utrzymane. Różnić się będą metody dochodzenia do nich i kompromisy, do których gotowy będzie Iwaniszwili.

Aleksandra Kusztykiewicz

Misha

Gruzja nie powinna rezygnowac z prozachodniego kursu. Przyjdzie jej z tego tylko to, ze ruskie przyzwyczaja się do spokoju na poludniu.