„Konflikt: kobieta i matka”

Home / „Konflikt: kobieta i matka”

„Można się zastanawiać, czy nieustanne odwoływanie się do instynktu macierzyńskiego i związanych z nim zachowań nie jest największym wrogiem macierzyństwa!”. Te mocne słowa kończą przedmowę napisaną przez Elisabeth Badinter w jej najnowszej książce dopiero co przetłumaczonej na język polski: Konflikt: kobieta i matka. Badinter jest znaną feministyczną filozofką, która w książce Historia miłości macierzyńskiej opublikowanej w 1981 roku ogłosiła kontrowersyjną tezę głoszącą, że „instynkt macierzyński” tak naprawdę nie jest instynktem, bo nie ma podłoża biologicznego, lecz jest wymysłem społecznym, który społeczeństwo zaczęło propagować stosunkowo niedawno (do końca XIX wieku od matek społecznie nie wymagało się miłości macierzyńskiej, troski o dzieci i opiekuńczości).

Badinter zauważa, że nie wszystkie kobiety pragną mieć dzieci. Teoretycznie pojawiła się możliwość wyboru, którą przyniosła zarówno antykoncepcja, jak i powolna zmiana społecznego postrzegania kobiet, które po II wojnie światowej masowo poszły do pracy i zaczęły pracować w męskich zawodach. Dzięki temu kobiety pokazały, że macierzyństwo nie jest jedyną możliwością ich spełniania życiowego i pełni szczęści. Jednak tak naprawdę, twierdzi Badinter, kobiety przez to wpadły w jeszcze trudniejszą sytuację, pełną sprzeczności miedzy rolą pracującej kobiety, a rolą matki. Bo nie można zapominać, że społecznie wymaga się, żeby matka kochała swoje dziecko, poświęcała mu dużo czasu, stawiała je na pierwszym miejscu w życiu i była w związku z tym szczęśliwa. Nie ma tutaj miejsca na zmęczenie, frustrację, czy samotność, bo takie objawy szybko prowadzą do napiętnowania kobiety jako złej matki. Z drugiej strony istnieje społeczny obraz kobiety sukcesu, ponadto państwowa gospodarka wymaga, by kobiety pracowały (coraz dłużej). Co w takim razie z kobietami, które nie chcą zostać matkami? Teoretycznie pojawia się społeczne przyzwolenie, że nie każda kobieta musi stać się również matką. W praktyce jednak kobiety, które dokonały takiego wyboru postrzegane są jako anomalie i odstępstwa od natury.

Przedstawiona powyżej myśl, to główny szkielet rozważań Badinter z jej najnowszej książki Konflikt: kobieta i matka, w której oprócz skupienia się na konflikcie wewnętrznym, który powstaje w momencie, kiedy kobieta staje się matką, analizuje one rolę, jaką odgrywają w tym wszystkim ojcowie oraz dzieci. A wszystko to ujęte jest w społecznym oraz gospodarczym aspekcie. Badinter zmusza do zastanowienia się nad wieloma kwestiami. Jak macierzyństwo wpływa na psychikę kobiety? Co z kobietami, które nie decydują się na macierzyństwo? Jak dziecko zmienia relację w związku? Czy konflikt między rolą matki, a rolą kobiety jest do rozwiązania? Czy obecna sytuacja się zmieni? Jest to zaledwie ułamek pytań, które cisną się na usta w trakcie lektury. Badinter potrafi sprostać zadaniu i krok po kroku udziela odpowiedzi na wszystkie z tych pytań.

Natalia Jońca

Leave a Comment