Kim są Białorusini?

Home / Kim są Białorusini?

Już jutro na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się kolejne wydarzenie Koła Młodych Dyplomatów. Tym razem zwracamy wzrok tuż za naszą wschodnią granicę i zadajemy pozornie proste pytanie „Kim są Białorusini?”. O naszych sąsiadach wiemy zaskakująco niewiele i to pomimo faktu, że przez stulecia dzieliliśmy z nimi jedno państwo. Tożsamość narodowa Białorusinów wydaje nam się znacznie mniej interesująca niż szeroko komentowane kwestie polityczne. Tymczasem to właśnie czynnik narodowy, tak często pomijany w opisywaniu naszego sąsiada zza Buga może się okazać znaczącym elementem polityki zagranicznej i wewnętrznej Mińska. Być może już niedługo otrzymamy nowe odpowiedzi na pytania w rodzaju „Kim był Tadeusz Kościuszko?” lub „Czyją historyczną stolicą jest Wilno?”.

Spotkanie KMD jest o tyle wartościowe, że nasze zaproszenie przyjął I Sekretarz Ambasady Białorusi w Polsce Aleksei Zelenko. Umożliwi to zatem poznanie odpowiedzi na tytułowe pytanie za jaką optuje obecny białoruski rząd. Temat narodowości i polityki historycznej jest na Białorusi tematem wyjątkowo kontrowersyjnym, dlatego możliwość zapytania przedstawiciela rządu Białorusi o tożsamość narodową jego i jego rodaków jest niepowtarzalną okazją do poszerzenia wiedzy o wschodzie Europy. Drugim naszym rozmówcą będzie polski dziennikarz i specjalista od Europy Wschodniej – Igor Sokołowski, który będzie mógł spojrzeć na Białoruś z większego dystansu i powiedzieć co sam sądzi o naszych wschodnich sąsiadach. Zapraszamy serdecznie już jutro (07.05.2013) do sali 200 ZSS UW. Poniżej zamieszczamy plakat wydarzenia.