Wpływ konfliktu arabsko- izraelskiego na stosunki międzynarodowe – sprawozdanie

Home / Wpływ konfliktu arabsko- izraelskiego na stosunki międzynarodowe – sprawozdanie

25 marca 2014 roku w Sali 200 ZSS Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa) odbyło się drugie z cyklu trzech zaplanowanych spotkań poruszających tematykę wpływu konfliktu arabsko- izraelskiego na stosunki międzynarodowe, które zgromadziło wielu zainteresowanych tą tematyką słuchaczy.

Spotkanie zostało podzielone na trzy części, z czego pierwsza odbyła się w języku polskim , a druga w języku angielskim. Spotkanie poprowadziła członkini Koła Młodych Dyplomatów Zofia Jaruszewicz. Pierwszą część spotkania stanowiła wypowiedź dr Khalila Nazzal’a, konsultanta ds. politycznych Ambasady Palestyny. Po krótkim rysie historycznym wskazał on na trudne położenie Palestyńczyków nie tylko na terytorium Strefy Gazy, Zachodniego Brzegu czy też Izraela , ale także uchodźców znajdujących się na obszarze państw ościennych. Zaznaczył, że nie wini on konkretnych osób za stan jaki mamy obecnie, natomiast ważne jest to, aby każdy naród miał równe prawa do swojej własnej państwowości ,a także do równego traktowania.

W kolejnej części głos zabrał radca Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, Pan Tamer El Miligy. W swojej wypowiedzi postanowił przedstawić proces pokojowy przebiegający pomiędzy Izraelem a Egiptem. Co interesujące, przedstawił on także uczestnikom spotkania jakie konsekwencje przyniosły te negocjacje dla pozycji regionalnej Egiptu w tym czasie.

W trzeciej części spotkania uczestnicy spotkania mieli okazję zadać przedstawicielom zaproszonych Ambasad pytania dotyczące kwestii poruszanych na spotkaniu. Zaproszeni goście bardzo chętnie udzielali obfitych i wyczerpujących odpowiedzi na zadane z sali pytania.

Po serii pytań, zadawanych zarówno języku polskim jak i angielskim, podziękowano za przybycie na spotkanie, a uczestnicy zostali zaproszeni na przewidywane trzecie spotkanie z serii konferencji dotyczących wpływu konfliktu arabsko-izraelskiego na stosunki międzynarodowe, które odbędzie się w niedalekiej przyszłości.

 

Zofia Jaruszewicz

Leave a Comment