Home / Wieczór z latynoamerykańską dyplomacją – Koło Młodych Dyplomatów w Ameryce Południowej

Samuel Huntington, jeden z najwybitniejszych politologów XX wieku, opracował mapę świata, dzielącą glob na dziewięć cywilizacji. Jedną z nich, zajmującą obszar Ameryki Południowej, jest cywilizacja latynoamerykańska. Czy kulturowo-społeczne cechy tej cywilizacji można przypisać dyplomacji południowoamerykańskiej? Jak odnaleźć się na spotkaniu z reprezentantami tego regionu? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy podczas spotkania Warsztaty Dyplomaty – Ameryka Południowa, zorganizowanego w ramach inicjatywy Wkręć się w Koło.

Spotkanie, które odbyło się 10 grudnia 2014, rozpoczął Prezes KMD Jakub Bodziony, przedstawiając zaproszonych Gości. Ekspertami byli:

• Dr Alicja Fijałkowska – przedstawicielka Centrum Studiów Latynoamerykańskich, ekspert Programu Latynoamerykańskiego Instytutu Lecha Wałęsy, członkini Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych, kierownik projektów badawczych realizowanych w Ameryce Łacińskiej,
  • Ricardo Ahuja – dyplomata z wieloletnim doświadczeniem, sprawujący obowiązki w Departamencie ONZ
    w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Meksyku, a oprócz tego na placówkach m.in w Jugosławii, Polsce, Gwatemali, Arabii Saudyjskiej, Niemczech, Brazylii czy Stanach Zjednoczonych
    Celem warsztatów było zaprezentowanie zgromadzonym Studentom cech charakterystycznych dyplomacji latynoamerykańskiej. Pamiętając o tym, że dyplomacja obejmuje mnóstwo gałęzi wiedzy i wymaga swobodnego poruszania się w rozmaitych zawiłościach, Goście odnosili się do wielu tematów, m.in. społecznych, kulturowych, politycznych i ekonomicznych.

Po pierwsze, omówiony został stosunek latynoamerykańskiego dyplomaty do czasu, podejście do form grzecznościowych w korespondencji i ekspresyjność zachowania podczas oficjalnych spotkań. Nieodłącznym elementem pracy dyplomaty jest umiejętność negocjowania, dlatego też dalszą część rozmowy poświęcono przeanalizowaniu cech latynoamerykańskiego stylu negocjacyjnego.

Dyplomacja to także protokół dyplomatyczny – ceremoniał i etykieta. Goście, wzbogacając wypowiedzi o prywatne historie, opowiedzieli o savoir-vivrze w Ameryce Południowej, prezentach w latynoamerykańskiej dyplomacji, obowiązującym dress-codzie oraz o kwestiach alkoholu. Podczas warsztatów nie zapomniano także o znaczeniu sportu w Ameryce Południowej. Zadano również kilka pytań o skomplikowane stosunki gospodarcze i bezpieczeństwo w regionie.

Grudniowe spotkanie zainaugurowało cykl spotkań Warsztaty dyplomaty. Nasza krótka „wizyta” w Ameryce Południowej zaowocowała pogłębieniem wiedzy i zdobyciem ciekawego, naukowego doświadczenia. Dzięki spotkaniu ze Specjalistami od Ameryki Południowej zrozumieliśmy, że regionu nie wolno traktować stereotypowo i według utrwalonych, kulturowych kanonów. Pewnym jest, że Ameryka Południowa to terytorium skomplikowane, tajemnicze, ale i dzięki temu magiczne oraz niepowtarzalne.

Dziękując jeszcze raz Ekspertom oraz Studentom UW za przybycie, zachęcamy do uczestnictwa
w Warsztatach Dyplomaty i pogłębiania dyplomatycznej wiedzy.

Karolina Biegańska

Wiceprezes ds. administracyjnych