Szkolenie z protokołu dyplomatycznego

Home / Szkolenie z protokołu dyplomatycznego

Protokół dyplomatyczny, jako nośnik rzeczywistych treści przekazywanych za pośrednictwem sformalizowanego języka i rytuału, jest podstawowym narzędziem pracy każdego dyplomaty. Reguluje stosunki między państwami i ich przedstawicielami, a jednocześnie  ułatwia wyrażenie wzajemnego szacunku  i  najogólniej  rzecz ujmując, harmonizuje ułożenie relacji. Stąd też jego znajomość, również w środowisku aspirujących dyplomatów, jest niezbędna.

W sobotę 10 stycznia Koło Młodych Dyplomatów we współpracy z Akademią Kultury i Rozwoju Osobistego zorganizowało szkolenie pn. „Protokół dyplomatyczny”. Szkolenie przeprowadził pan Łukasz Kosiński – wykładowca z zakresu savoir-vivre’u i dyplomacji. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy zwycięzców internetowego konkursu oraz przedstawicieli Kolegium „Artes Liberales”.

Pierwsza część podstawowa skupiała się wokół tematyki etykiety, ceremoniału i protokołu dyplomatycznego. Pan Łukasz Kosiński wprowadził elementarne pojęcia, zarysował historię oraz wskazał na zależność pomiędzy protokołem a dyscyplinami naukowymi takimi jak socjologia czy historia. Nie zabrakło też strony praktycznej, czyli podstawowych zasad etykiety przeznaczonych do wykorzystywania na co dzień.

Po krótkiej przerwie skierowaliśmy swoją uwagę w stronę nieco bardziej zaawansowanych zagadnień. Pan Łukasz Kosiński rozłożył protokół na czynniki pierwsze, poruszając kwestie korespondencji, biletów wizytowych i zaproszeń, typów strojów i zasad ich doboru, organizacji wizyt oraz przyjęć. Był też czas na pytania i dyskusję, a także ćwiczenia. Wszystko opatrzone solidną dawką humoru.

Całość zakończyło wręczenie podziękowań oraz certyfikatów. Dzięki szkoleniu zrozumieliśmy, że z protokołem dyplomatycznym nie należy dyskutować, a każdy drobny gest może mieć decydujące znaczenie w relacjach międzypaństwowych. Zakończyliśmy spotkanie bogatsi w wiedzę, którą mamy nadzieję wykorzystać w przyszłości.

Katarzyna Nowicka

Leave a Comment