XX. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy. Spotkanie z Konstantym Gebertem

Home / XX. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy. Spotkanie z Konstantym Gebertem

20 stycznia 2015 roku o godzinie 16.45 w budynku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej 14, odbyło się spotkanie członków Koła Młodych Dyplomatów z Konstantym Gebertem, dziennikarzem, publicystą i tłumaczem. Spotkanie było poświęcone XX rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy, zbrodni, uznanej za największą w Europie od czasów II wojny światowej.

Spotkanie poprowadziła mgr Angelika Zanki, która po przywitaniu członków i sympatyków Koła, przybliżyła zebranym problematykę zagadnienia. Następnie głos zabrał gość spotkania, Konstanty Gebert, który jako korespondent „Gazety Wyborczej” relacjonował przebieg wydarzeń w Bośni i Hercegowinie w trakcie wojny w latach 90-tych, towarzysząc Tadeuszowi Mazowieckiemu pełniącemu wówczas funkcję specjalnego wysłannika ONZ.

Konstanty Gebert opowiedział zebranym o genezie konfliktu, przebiegu wydarzeń, a także o swoich własnych doświadczeniach z tego okresu. Będąc bezpośrednim świadkiem wydarzeń w Bośni, opowiedział o złożonym konflikcie bośniacko – serbskim, począwszy od mordów popełnionych na Serbach przez bośniackich obrońców miasta pod dowództwem Nasera Orića, po serbskie oblężenie Srebrenicy i masakrę na ponad ośmiu tysiącach muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Konstanty Gebert przedstawił wszystkie strony konfliktu, przytaczając także przykład ataku na serbską wieś Višnjica, w którym zostało zabitych około 56 cywilów.

Gość, przywołał również swoje doświadczenie związane z działalnością ONZ w tamtym okresie. (16 kwietnia 1993 r. Srebrenica i okoliczne tereny w promieniu 30 km zostały ogłoszone przez ONZ „strefą bezpieczeństwa”. W styczniu 1995 r. w wiosce Potočari, ulokował swoją bazę holenderski batalion ONZ, odpowiedzialny za ochronę tej strefy, jednak mimo to, w lipcu tego samego roku, Serbom udało się zdobyć Srebrenicę).

Konstanty Gebert opowiedział o reakcji Tadeusza Mazowieckiego na bezradność ONZ, jego dymisji w ramach protestu przeciwko braku działania sił organizacji, o szacunku jakim Tadeusz Mazowiecki cieszył się wśród mieszkańców Bośni. Dziennikarz powiedział, że wizja Tadeusza Mazowieckiego i wizja ONZ były całkowicie rozbieżne. Konstanty Gebert przytoczył również słowa Bośniaków ze Srebrenicy: „Ovo nije UN, ovo je Mazowiecki!” („To nie ONZ, to Mazowiecki!”), co pokazało wielkie zaufanie ludności do Mazowieckiego.

W trakcie spotkania została również poruszona kwestia obecnej sytuacji etnicznej, politycznej, socjalnej Bośni dwadzieścia lat po tych tragicznych wydarzeniach.

Ze strony publiczności padły pytania o holenderską odpowiedzialność za zbrodnie, a także o strony konfliktu bośniacko-serbskiego.

Na koniec Konstanty Gebert powiedział o złożoności konfliktu, braku jednoznacznego określenia win, a także o istocie etniczności na terenie Bośni.

Spotkanie przebiegło w bardzo ciekawej atmosferze. Zebrani mogli dowiedzieć się wielu nieznanych faktów dotyczących wydarzeń z lat 90-tych na terenie Bośni i Hercegowiny, a także uzyskać aktualny obraz kraju dwadzieścia lat po tych tragicznych wydarzeniach.

Anna Błachowicz-Wolny

Leave a Comment