Bez polityki. Egzotyczne spotkania polsko-rosyjskie

Home / Bez polityki. Egzotyczne spotkania polsko-rosyjskie

Dnia 6 marca 2015 roku, o godzinie 19:30, w sali konferencyjnej klubokawiarni „Państwomiasto” odbyło się wydarzenie „Bez polityki. Egzotyczne spotkania polsko-rosyjskie”.

Wykład połączony z prezentacją multimedialną poprowadzili zaproszeni goście: rusycystki i globtroterki, Magdalena Ziółek-Wojnar i Justyna Deczewska, oraz programista z wykształcenia, a filozof z zamiłowania – Dmitry Kolesnikov. Prelegenci opowiedzieli o różnicach kulturowych między Polakami a Rosjanami, o zagadnieniach interesujących z punktu widzenia obyczajowego oraz przekazali wiele cennych podróżniczych uwag i wskazówek.

Omówione zostały kwestie podróżowania rosyjskimi pociągami i komunikacją miejską w Rosji w ogóle. Goście opowiedzieli o specjałach rosyjskiej kuchni i wytłumaczyli, dlaczego Polakom zakupy w rosyjskich sklepach mogą jawić się jako sport ekstremalny. Zachwalano prawdziwą gościnność Rosjan i ostrzegano przed rosyjską zimą, ekstremalną dla Polaków przyzwyczajonych do umiarkowanego klimatu. Na końcu przedstawiono różnice między powszechnie znaną sauną a rosyjską „banią” i opowiedziano, w jakich kwestiach nie ma dla Rosjan tematów tabu.

Na spotkanie przyszło ponad pięćdziesiąt osób – nie tylko studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ale i ludzi spoza społeczności akademickiej, zachęconych tematyką spotkania, dostępnością miejsca i atrakcyjnością terminu. Uczestnicy nie tylko z zaciekawieniem słuchali opowieści ekspertów, ale także sami zabierali chętnie głos, opowiadając o swoich doświadczeniach z podróży po Rosji, co ubogaciło prelekcję i sprawiło, że spotkanie przebiegało w prawdziwie przyjaznej atmosferze wzajemnego zainteresowania.

Wydarzenie odniosło sukces i zebrało pozytywne recenzje. Przybyłym podobało się to, że Koło Młodych Dyplomatów w okresie napięć politycznych na linii Rosja-Zachód zaproponowało dyskurs pełen dystansu, ukierunkowany na obalanie krzywdzących stereotypów.

Spotkanie „Bez polityki. Egzotyczne spotkania polsko-rosyjskie” otworzyło cykl „Bez polityki”, nastawiony na upowszechnianie wiedzy o kulturze i mentalności innych narodów.

Olga Stokowiec