Burka kontra krzyż. Polska polityka imigracyjna i edukacyjna w dobie nowej wędrówki ludów

Home / Burka kontra krzyż. Polska polityka imigracyjna i edukacyjna w dobie nowej wędrówki ludów

Burka kontra krzyż – taką opozycję buduje dziś wielu polityków w różnych krajach Europy, która zmaga się z kryzysem uchodźczym. Czy jednak jest to opozycja słuszna, czy może tylko populizm służący straszeniu wyborców i zdobywaniu ich głosów?

Wychodząc z założenia, że kryzys powinien generować rozwiązania, chcemy spojrzeć krytycznie na debatę publiczną o uchodźcach i merytoryczność argumentów w niej padających. Wobec tysięcy osób przekraczających granice UE dyskusja nie dotyczy już tylko kwestii kulturowych i abstrakcyjnych rozważań, w jakim stopniu teoria zderzenia cywilizacji Huntingtona może się sprawdzić w najbliższych latach.

Porozmawiajmy o realnych rozwiązaniach w polityce migracyjnej, jakie stosowane są na poziomie unijnym, krajowym, a także o tym, jak przyjmowanie osób szukających ochrony międzynarodowej wygląda w skali mikro – na poziomie lokalnym. Zadamy też pytanie o rolę edukacji w procesie integracji uchodźców – nie tylko ich status w systemach edukacyjnych, ale i o potrzebie edukowania społeczeństw, w których uchodźcy się pojawią.

Spotkanie odbędzie się 28 września 2015 roku w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa).

12179694_10156236402935441_956206571_n

W dyskusji udział wezmą:

Jan Dąbkowski (Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”), koordynator Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce.

Tomasz Krawczyk (Centrum Europejskie Natolin), Ekspert ds. polityki europejskiej Niemiec oraz konstytucyjnych aspektów integracji europejskiej.

Dr Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna).

Moderatorką debaty będzie Kaja Puto związana z krakowską Korporacją Ha!art.

Przewidujemy serię pytań od publiczności oraz możliwość komentowania i zadawania pytań za pomocą Twittera.

Na debatę zapraszają wspólnie Koło Młodych Dyplomatów oraz Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy „Polis”.

Serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment