Warsztaty Dyplomaty: Korea Północna

Home / Warsztaty Dyplomaty: Korea Północna

Warsztaty Dyplomaty: Korea Północna

W dniu 30 marca o godzinie 18:00 dzięki uprzejmości naszego gościa Karoliny Bednarz, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Warsztaty Dyplomaty”. Tym razem tematem przewodnim spotkania była Korea Północna, o której z zapałem i pasją opowiadała nam absolwentka japonistyki i koreanistyki oraz autorka bloga W krainie tajfunów (www.wkrainietajfunow.pl).

 

Na początku spotkania Karolina Bednarz zaprezentowała miejsca, które udało jej się odwiedzić w ciągu dwumiesięcznego pobytu w Korei Północnej. Pokazała np. liczne murale z wizerunkami Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila, jak Koreańczycy przygotują się do rocznicy powstania Partii Komunistycznej, jak wygląda dzielnica dyplomatyczna oraz najciekawsze miejsca pod względem architektonicznym (których nie jest zbyt wiele). Jednak jak sama zaznaczyła, nie taki diabeł straszny jak go malują i już od pierwszego dnia była zaskoczona tym, jak odbiega wizerunek koreański w mediach od tego, co zastała na miejscu.

 

Jako stażystka w Ambasadzie RP w Korei Północnej mogła swobodnie zwiedzać Pjongjang, co dla zwykłego turysty nie jest możliwe. Wycieczki miał określoną trasę i przewodnika z ramienia państwa, który czuwał, aby przyjezdni podróżowali tylko w dozwolone dla nich miejsca. Karolina pokazała nam zdjęcia hotelu w stolicy Korei Północnej, który jest jednym z niewielu hoteli w całym Pjongjangu, umieszczonym z rozmysłem na wyspie i w pewnej odległości od centrum, aby turyści nie mieli zbyt łatwego zadania, gdyby chcieli samodzielnie ruszyć na wycieczkę.

 

Po krótkiej prezentacji rozpoczęła się dyskusja, w czasie której Karolina odpowiadała na wszystkie, nurtujące uczestników pytania. W trakcie rozmowy poruszono między innymi takie kwestie jak kondycja koreańskiej gospodarki, jakie książki najlepiej oddają to, co ona sama zobaczyła w Korei Północnej, jacy są Koreańczycy i jaki mieli do niej stosunek, czy łatwo było jej przywyknąć do dystansu i wycofania, przejawianego przez wszystkich mieszkańców Pjongjangu oraz czy jej zdaniem pojednanie Północy z Południem jest możliwe. Na to ostatnie Karolina odpowiedziała, że Północ nadal ma nadzieję, że kiedyś to nastąpi. Wyjaśniła, że doskonale widać to na mapach, jakie wiszą na ścianach w obu krajach. Na północy są bowiem mapy przedstawiające cały Półwysep Koreański jako jeden naród,  natomiast na południu jest już tylko Korea Południowa…

 

Na koniec Karolina zachęciła nas do zgłębiania wiedzy na temat tego państwa, byśmy bezrefleksyjnie nie przyjmowali wszystkiego, co czytamy w gazetach i książkach, ponieważ ludzie żyjący w Korei w gruncie rzeczy są tacy jak my, też chcą szczęśliwie żyć i zakładać rodziny, mimo kultu nieżyjącej jednostki – tanatokracji.

Leave a Comment