Morderczy geniusz karteli narkotykowych

Home / Morderczy geniusz karteli narkotykowych

Morderczy geniusz karteli narkotykowych

18 stycznia 2017 roku o godzinie 18:30 w sali nr 200 budynku Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się pierwsze noworoczne wydarzenie Departamentu Obydwu Ameryk pod tytułem „Morderczy geniusz karteli narkotykowych. Sukces zorganizowanych firm przestępczych”.

Ekspertami wydarzenia była Pani Doktor Joanna Gocłowska – Bolek, pracownik naukowy Centrum Studiów Latynoamerykańskich, w latach 2012-2016 dyrektorka CESLA UW oraz  Pan Artur Malczewski – Kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii.  Eksperci wystąpili w trzech panelach tematycznych dotyczących odpowiednio produkcji, dystrybucji oraz rynku zbytu narkotyków w Ameryce Łacińskiej, USA oraz Unii Europejskiej.

Każdy panel był poprzedzony krótkim filmem obrazującym najistotniejsze aspekty danej tematyki. Prelegenci  opowiadali o problemie produkcji narkotyków w Ameryce Centralnej i Południowej, jego wpływie na politykę wewnętrzną krajów produkcji i postępującą globalizację działań karteli narkotykowych. Dodatkowo została przedstawiona problematyka handlu detalicznego narkotykami oraz ich udziale i trendach jakie kreują na czarnym rynku. Wspomniany został również  aspekt uzależnień w Polsce i Unii Europejskiej. Po panelach publiczność zadawała prelegentom pytania dotyczące działań władz publicznych, które mogłyby skutecznie przeciwdziałać narastającemu problemowi narkotykowych firm przestępczych w Polsce jak i na świecie.

Autor: Michał Malinowski, Departament Obydwu Ameryk